Program pro radiostanice BULHAR80

Kdy si jsem si koupil radiostanice Bulhar80 a velice mě zajímalo, podle čeho se stanice ladí. Po otevření stanice jsem zjistil, že stanice se ladí pomocí diodové matice. Na nic jsem nečekal a hned jsem se snažil pochopit princip ladění... Po několika hodinách bádání a zkoumání a také hledání na internetu jsem na nic nepřišel. Proto program první verzi byl pouze založený na principů zaškrtávácích políček (je to možné i u téhle verze). Ale v praxi se zjistilo, že začkrtávání je velmi nepraktické a že by nebylo špatné doplnit program o přímé zadávání kmitočtu. Takže jsem musel opět hodně bádat a přemýšlet, jak to udělat, až jsem došel na princip. Jak šel čas, tak se program vyvýjel a v dnešní podobě je značně rozvinutý....(ještě se pokračuje vyvýjení).

V dnešní podobě vypadá program velmi zajímavě. Možná se zeptáte co vlastně umí??? Takže umí:

prostě program je přizpůsobený tak, aby uživatel se nastavil téměř vše tak, aby jeho používání bylo co nejpřijemnější. Program není vůbec náročný na systém a ani na počítač. Bez problému funguje na Win95,98 a XP. Propojení se stanicí se uskutečnuje pomocí sériového portu.

Pospoštění programu se vám zobrazí takové okno:

vlevo se vám objeví seznam, kde jsou nastaveny kmitočty. Červené kolečko (nebo zelené) značí, jestli vysílání na právě naladěném kanále je povoleno. Na dolní liště je zobrázována cesta právě otevřeného seznamu. Vedle je zobrazení, jestli je možně zaklíčovat. Vedle ní je zobrazen čas a na konec je zobrazení, jestli je ochrana aktivována.


po zmáčknutí tlačítka rozšířené vám vyjede okno kde je možnost scanování seznamu:

v sekci hlídat se nastavuje, které kanály se při scanování budou hlídat.

v sekci +tyto kmitočty se nastavuje které kmitočty které jsou v seznamu se mají scanovat.

v sekci Rychlost se nastavuje, jak rychle se má scanování provádět (zde záleží na PC u P4 na 2Ghz můžete nastavi až na 13 a u PC 486 doporučuji kolem 30).

Mezera znamená, jak dlouho se ma scanování po nalezení nějakého kmitočtu zastavit.

Tlačítkem START spustíme scanování. Zastavení uskutečníme pomocí opětovného zmáčknutí tlačíta.


V Menu - Funkce - Nastavení se nám otevře okno:

V nastavení pro správnou funkci programu se musí nastavit port, kde je připojené rozhraní. Zbytek nastavení je jasné...


Po stisknutí tlačítka scan se objeví okno:

scanování kmitočtu se provede, tak že nastavíte od kterého kmitočtu a do kterého kmitočtu se má scanovat... Scanování se spustí a zastaví pomocí tlačítka SCAN.


Propojení mezi počítačem a stanicí, budete potřebovat něco jako převodník napětí a dva posuvné registry.


 

Tak to byl stručný popis programu zbytek, určitě pochopíte sami až program spustíte. Nemusí se instalovat. Takže doufám, že sním budete spokojení a že bude mít nějaké využití.

Program můžete si stáhnout zde: Bulhar 80Mhz