Program pro ovládání T10s a jiné telefony (Siemens).

pro stažení stačí jen kliknout na T10s & Siemens

Tento program má sloužit pro naučení komunikace pomocí AT příkazů mezi telefonem a PC. Už dlouho jsem chtěl zjistit jak mám komunikovat mezi počítačem a mobilním telefonem. Jenže literatury bylo dost málo a když se nějaká naskytla, tak byla vetšinou v angličtině, což pro mě nebylo moc přívětivé.... Proto jsem toho hned nechal.... A tak, jak plynul čas jsem najednou narazil na stránky www.cmail.cz/doveda,kde jsem našel velmi pěkně vypraconé stránky s AT příkazy. Řekl jsem si tedy proč to nezkusit. Náhodou se mi dostal do ruky za velmi dobrou cennu Ericsson T10s kde jsem věděl že komunikace mezi telefonem pomocí At příkazů je možná. Takže jsem tedy si poctivě udělal kabel který je nutný, neboť v počítači je +-12V (COM1,2), zatím co u telefonu se pracuje s napětím 5V. A jelikož jsem se na vyšce učil programovat v pascalu (sam pak už v Delphi) a nějak mě to chytlo, tak jsem vytvořil program který je velmi jednoduchý a bez problému funguje ve Win98 i v XP. Schéma kabelu uvádím zde:

Schéma je velmi jednoduché a zvládneho snad každý. Než zapojíte kabel do a telefonu a počítače je dobré si vyzkoušet, jestli bez problému funguje!!! Neboť převodník MAX232 je sice dostupný, ale existuje spoustu ekvivalentů, které mají stejné schéma zapojení, ale nefungují!!! Proč??? Kde si jsem se dočetl, že jsou truchu odlišné a že stačí jen zapojit elektrolitické kondezatory naopak a pak už to šlape. Také se při oživování nedivte, když na vstup přivedete log.1 (+5) a na vystupu se objeví -12V. (log.0 což je 0V a na výstupu bude +12V). Je to způsobeno schválně, neboť na seriovém portu v PC se jako log.0 bere +12V a log.1 jako -12V.

obr.1 obr.2

Pokud budete mít tedy vše hotové zapojte kabel do telefonu a do PC a spuste program. Napájení pro převodník se bere z telefonu takže mějte tel. nabitý. Schválně jsem to tak řešil, neboť odpadá připojovat ještě externí zdroj. Po spuštění programu vám najede takové okno:

Do řádku, kde je napsané AT příkazy se píší přikazy a odesílá jí se pomocí ENTRU a nebo tlačítka. Jelikož program je určen pro studija, tak jsem do něho vložil pár před nastavených příkazů. Co se týče SMS zpráv, tak to nemám ještě vyřešené, neboť SMS zprávy jsou v PDU formátu. Pokud po stisknutí nějakého tlačítka (např. čas) se nic nevypíše, pak mobil s telefonem nekomunikuje. Příčina může být jaká koliv, proto doporučuji zkontrolovat kabel a také nezapomněnte že se v menu - Fukce-nastavení - nastavuje seriový port. (např. COM1 či COM2) a rychlost komunikace. U telefonu Ericsson je to 9600 (mám vyzkoušeno) a u tel. Siemens je to dvakrát tolik 19200.

Takže to by bylo asi vše k programu. Doufám že sním budete spokojeni a že bez problému pochopíte komunikaci pomocí AT příkazů. Program je volně šiřitelný a snad se bude pořád vylepšovat. Planuji jěšte na něm rozjet SMSky, ale to až někdy... Kdy??? To ještě sám nevím....snad brzy......

Pajka

http:/www.sweb.cz/Pajkadrak